z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


VI zwyczajna sesja Rady Gminy Mszana Dolna

31/03/2011, dodał: Maciej Liberda czytano: 1636 razy

Przebieg VI zwyczajnej sesji Rady Gminy Mszana Dolna zanosił się na krótkie, rzeczowe posiedzenie, którego tematem wiodącym miały być głównie, choć nie tylko, sprawy związane ze zbliżającymi się, a zaplanowanymi na 15 maja 2011 r. wyborami sołtysów i rad sołeckich.

I ta tematyka nie nastręczyła radnym większych trudności: sprawnie podjęto uchwały w sprawie zarządzenia wyborów, powołania Gminnej Komisji Wyborczej oraz 11 Obwodowych Komisji Wyborczych.
Na pisemną prośbę mieszkańców Lubomierza, Rady Rodziców Szkoły Podstawowej Nr 1 o umożliwienie zabrania głosu na posiedzeniu Rady Gminy, Przewodniczący zaprosił przedstawicieli SP Nr 1 i SP Nr 2 w Lubomierzu i wprowadził do porządku obrad punkt dot. utworzenia gimnazjum w Lubomierzu. Porządek obrad uzupełniono także o punkt „wystąpienia gości”. Obydwa punkty porządku obrad Rada zaakceptowała.
I to właśnie za przyczyną obecności na sali mieszkańców Lubomierza, których zgromadziła sprawa planowanego utworzenia gimnazjum w ich wsi przebieg obrad nabrał zdecydowanie szybszego tempa. Temperaturę wystąpień podgrzewał również brak wspólnego stanowiska społeczności Lubomierza, które w swoich oczekiwaniach zdecydowanie się różni.
Przypomnijmy w skrócie; temat utworzenia gimnazjum na Lubomierzu pojawił się w okresie trwającej samorządowej kampanii wyborczej. Zarówno poprzedni, jak i obecny wójt byli i są przychylni tej inicjatywie. Jednakże zdaniem obecnych władz gminy pomysł nie jest możliwy do zrealizowania w terminie jak życzyliby sobie tego Lubomierzanie; od września 2011 r. Nie ma na to zadanie zagwarantowanych środków w budżecie, a sama procedura niezwykle istotna przy tego rodzaju przedsięwzięciu również ogranicza możliwości tak szybkiej realizacji. Dodatkowo, już w trakcie pertraktacji , pojawiły się rozdźwięki w gronie samych zainteresowanych. Pełną akceptację planów utworzenia gimnazjum podtrzymują rodzice obwodu SP nr 1, zaś rodziców z Królewskiej Góry zniechęca między innymi brak dowozu uczniów, z którego gmina musiałaby zrezygnować, gdyż zgodnie z prawem przysługuje on młodzieży w wieku gimnazjalnym mieszkającej w odległości powyżej 4 km.i co za tym w konsekwencji idzie – niemożność zapewnienia kontrolowanej opieki dochodzącym uczniom.
Sprawą, którą poprzedziło szereg spotkań mieszkańców z Wójtem, zebranie wiejskie oraz zebrania w obu lubomierzańskich podstawówkach, zajęła się w dn. 17 marca br. Komisja Oświaty i Kultury Rady Gminy Mszana Dolna, w posiedzeniu której uczestniczyły panie dyrektorki: Jadwiga Baran – Stożek, Maria Bożek, oraz Marta Skowronek, sołtys wsi Piotr Doll, radny Jan Wojciarczyk, wójt Bolesław Żaba oraz prezydium rady. Komisja we wniosku z tego posiedzenia oddaliła sprawę powołania gimnazjum o rok warunkując ją; porozumieniem i wystąpieniem ze wspólnym wnioskiem rodziców dzieci z Lubomierza, zabezpieczeniem środków w budżecie na rok 2012 oraz rozpoczęciem procedury tworzenia gimnazjum w określonych terminach i z zachowaniem odpowiednich zasad zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
To stanowisko komisji zostało na sesji podtrzymane, a przybyli mieszkańcy zachęceni do poszukiwań kompromisu pozwalającego na podjęcie skutecznych działań.
Na posiedzeniu rady obecny był gość zaproszony, poseł na Sejm RP p. Tadeusz Patalita, który w swoim wystąpieniu wypowiedział się na temat dotychczas poczynionych działań na rzecz naszej gminy, które omówił w konfrontacji z wójtem Bolesławem Żabą.
Ważną sprawą podjętą na sesji było przyjęcie „regulaminu udzielania dotacji z budżetu gminy na podłączenie budynków do kanalizacji sanitarnej na terenie Gminy Mszana Dolna”.
Wójt B. Żaba i doradca, Antoni Róg, odnieśli się na koniec do zgłoszonych przez radnych interpelacji i zapytań. Ich tematyka dotyczyła w większości stanu dróg i pozostałej infrastruktury, której ubytki odsłania nadchodząca żwawym krokiem wiosna, problemu powstałych w zeszłym roku osuwisk, doprowadzenia do porządku zalewanych śmieciami przystanków autobusowych oraz zalegającej grubą warstwą na chodnikach resztek zimowej posypki. Kolejny raz wraca zgłaszana przez radnych sprawa bezpańskich psów i odpowiedzialności za nie właścicieli.
Wójtowie poinformowali również o rozpoczętej wiosennej wizytacji w terenie dotyczącej przeglądu stanu inwestycji gminnych. Objazd rozpoczęto od Kasinki Małej i będzie on sukcesywnie kontynuowany.

 

E. Jakubiak