z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Podziękowanie od Kardynała, Studium Apostolstwa Trzeźwości zakończone!

29/02/2012, dodał: Maciej Liberda czytano: 1742 razy

Zakończenie Studium Apostolstwa Trzeźwości, którego kolejna edycja odbywała się w Gminie Mszana Dolna, miało miejsce w Pałacu Biskupim przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie. Słuchacze studium z radością i dumą odebrali dyplomy z rąk Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza. Podziękowanie za wsparcie inicjatywy otrzymał Bolesław Żaba, Wójt Gminy Mszana Dolna.


Podziękowanie- tutaj

 

Inicjatywa zorganizowania Studium Apostolstwa Trzeźwości w Mszanie Dolnej wynikała z inspiracji Władz Gminy i pracowników Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych słowami Błogosławionego Jana Pawła II:
„Wszyscy znamy ten nałóg, który tak wiele nam zaszkodził w przeszłości, a który dzisiaj zdaje się znowu potęgować. Mówię więc do każdego i do każdej: nie niszcz siebie! Nie wolno ci niszczyć siebie, bo nie żyjesz tylko dla siebie. Kiedy więc degradujesz siebie przez nałóg, to równocześnie niszczysz drugich. Szkodzisz twojej rodzinie, twoim dzieciom. Osłabiasz społeczeństwo, które liczy na twoją trzeźwość, zwłaszcza przy pracy....
Maryjo, Królowo Polski, bądź nadal natchnieniem tych wszystkich, którzy walczą o trzeźwość swych bliźnich, o trzeźwość siebie samych. O trzeźwość narodu.
Jestem szczególnie wdzięczny tym, którzy podejmują inicjatywy w tej dziedzinie. (…) Nie wolno tych inicjatyw ośmieszać i pomniejszać! Zbyt wysoka jest stawka, o którą chodzi. Wiemy to dobrze z historii. Zbyt wysoka jest stawka! I trzeba tutaj iść pod prąd! Pod prąd społecznego nawyku i płytkiej opinii. Pod prąd ludzkiej słabości. Pod prąd źle rozumianej wolności. Wolność nie została dana człowiekowi przez Stwórcę do tego ażeby niszczył siebie i drugich. Wolność to nie swawola.”

 

Jan Paweł II
Apel Jasnogórski, •12 czerwca 1987 r.


W ciągu całego roku 2011 w jedną sobotę każdego miesiąca grupa 37 osób uczestniczyła w wykładach i warsztatach dotykających problematyki uzależnień. Słuchaczami studium były osoby zajmujące się problemami społecznymi na terenie gminy Mszana Dolna i powiatu limanowskiego: członkowie Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, kuratorzy sądowi, nauczyciele, pracownicy służby zdrowia, działacze społeczni, policjanci.
Tematyka Studium obejmowała trzy grupy zagadnień. Pierwsza grupa tematów to chrześcijańska wizja osoby i powołania człowieka na podstawie Pisma Świętego i nauczania Kościoła. Druga grupa tematyczna ukazywała problemy alkoholowe prezentując chorobę alkoholową, współuzależnienie, rodzinę dotkniętą alkoholizmem, a także społeczny wymiar nadużywania alkoholu. Trzecia grupa tematyczna dotyczyła metod rozwiązywania problemów alkoholowych, ukazując działania administracyjne i prawne, organizację służby zdrowia w tej dziedzinie, grupy samopomocowe, a przede wszystkim Duszpasterstwo Trzeźwości.
To poważne przedsięwzięcie zostało w całości sfinansowane ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Zajęcia studium odbywały się w Urzędzie Gminy, a dwie sesje wyjazdowe miały miejsce w naszych lokalnych sanktuariach: na Śnieżnicy i w Pasierbcu. Zajęciom zawsze towarzyszyła modlitwa w intencji trzeźwości. Każde spotkanie poprzedzała Msza Św. odprawiana przez księdza Mirosława Żaka, opiekuna studium z Duszpasterstwa Trzeźwości Archidiecezji Krakowskiej.
Dzięki solidnej pacy i otwartości wykładowców, doświadczonych specjalistów – praktyków w dziedzinie terapii uzależnień, ujmujących troską o godność każdego człowieka, studenci zdobyli rzetelną wiedzę na temat uzależnień. Dzięki uczestnictwu w spotkaniach słuchacze mieli możliwość poznania się, wymiany doświadczeń, planowania wspólnych przedsięwzięć. Daje to nadzieję na powstanie lokalnej koalicji na rzecz trzeźwości w naszym środowisku.


Anna Petrycka