z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Gmina Mszana Dolna z kolejną umową. Rusza Małopolski Program Wspierania Uczniów

27/09/2024, dodał: Ewelina Dziedzina czytano: 123 razy
Dnia 24 września 2024 r. w Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie odbyło się uroczyste wręczenie umów o partnerstwie w projekcie „Małopolski Program Wspierania Uczniów”.

W wydarzeniu wziął udział Wójt Gminy Mszana Dolna Mirosław Cichorz, który z rąk Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego, Przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego prof. Jana Tadeusza Dudy oraz małopolskiej kurator oświaty Gabrieli Olszowskiej odebrał umowę.

 Chciałbym życzliwie podziękować wszystkim tym, którzy są zaangażowani w ten projekt. W pierwszej kolejności Małopolskiemu Centrum Doskonalenia Nauczycieli, na czele z panem dyrektorem, ale również wszystkim pracownikom, którzy są zaangażowani w realizację tego projektu. Pragnę również podziękować państwu – naszym Partnerom w tym projekcie, za państwa zaangażowanie, aktywne aplikowanie i pozyskiwanie środków w tej kolejnej perspektywie finansowej. Dziękuję również pani kurator za bardzo dobrą współpracę i mam nadzieję, że utrzymamy ten poziom współpracy, bo wszyscy służymy oświacie, bez względu na to, jakie miejsca zajmujemy w strukturach nią zarządzających. Dziś rozpoczynamy projekt, na którym skorzysta małopolska młodzież. Kierujemy go właśnie do nich i przywiązujemy do tego ogromną wagę, bo wszyscy wiemy – szczególnie państwo, którzy pracujecie w obszarze edukacji – z jakimi problemami musimy się borykać, jeśli chodzi o kształtowanie młodych ludzi. – mówił wicemarszałek Witold Kozłowski.

Projekt będzie realizowany w partnerstwie z Departamentem Edukacji UMWM i Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli, w dwóch szkołach prowadzonych przez naszą Gminę: w roku szkolnym 2024/2025 w Szkole Podstawowej nr 2 w Kasince Małej oraz w roku szkolnym 2025/2026 w Zespole Szkoły i Przedszkola nr  2 w Kasinie Wielkiej. Głównym celem przedsięwzięcia jest wsparcie uczniów, którzy mimo wysokiego potencjału nie uzyskują wyników na miarę swoich możliwości. Projekt kierowany jest również do rodziców/ opiekunów oraz nauczycieli.

W ramach partnerstwa nasze szkoły otrzymają wsparcie w formie:

  • szkoleń i wsparcia merytoryczno-metodycznego dla nauczycieli,
  • materiałów na potrzeby diagnozy uczniów, którzy mimo wysokiego potencjału nie uzyskują wyników na miarę swoich możliwości,
  • pomocy w procesie diagnozy uczniów, która zostanie przeprowadzona w szkołach przez naszych nauczycieli - szkolnych liderów projektu,
  • programów i scenariuszy zajęć dla uczniów zakwalifikowanych drogą diagnozy do warsztatów ogólnorozwojowych, które zostaną przeprowadzone w naszych szkołach przez szkolnych liderów projektu,
  • dodatkowej pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów, która będzie realizowana w szkołach objętych projektem,
  • warsztatów i konsultacji dla rodziców dzieci, które odbędą się na terenie szkół uczestniczących w projekcie,
  • możliwości zorganizowania wyjazdów edukacyjnych dla uczniów do miejsc służących rozwijaniu ciekawości świata i aktywności poznawczej.

Dla uczniów objętych wsparciem zostanie zorganizowany konkurs z nagrodami, podczas którego będą mogli zaprezentować swoje osiągnięcia – sukcesy uzyskane dzięki udziałowi w projekcie.

Ponadto, wyłącznie dla uczestników projektu, zostanie wyodrębniona pula środków
w ramach komponentu stypendialnego Małopolskiego Programu Wspierania Uczniów, co pozwoli na dodatkowe wsparcie rozwoju ich uzdolnień.

W efekcie działań projektowych 80 uczniów klas 2-8 otrzyma wsparcie w postaci pogłębionej diagnozy, a 40 z nich będzie uczestniczyć w warsztatach służących rozwijaniu ogólnego potencjału i budowaniu motywacji do pracy nad sobą oraz wdrażających do planowania własnego rozwoju. Uczniowie będą również uczestniczyć w indywidualnych spotkaniach z psychologami/pedagogami. Rodzice/opiekunowie 40 dzieci zakwalifikowanych do zajęć, dzięki  warsztatom i konsultacjom z psychologami/pedagogami, pogłębią wiedzę dotyczącą roli rodziny w rozwijaniu uzdolnień dziecka oraz podniosą kompetencje wychowawcze w tym obszarze. Nauczyciele poszerzą swoje umiejętności w zakresie rozpoznawania  i wspierania uczniów zdolnych  a także wzbogacą warsztat pracy o  kompleksowe narzędzia diagnostyczne oraz o  programy i materiały  na potrzeby pracy z takimi uczniami.

Projekt przyczyni się do poszerzenia oferty edukacyjnej naszych szkół i pozwoli na realizację w praktyce edukacyjnej zasady, że każde dziecko jest zdolne.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027 Priorytet 6: Fundusze Europejskie dla rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego - CP4(f), Działanie 6.12: Edukacja - projekty Województwa Małopolskiego, Typ projektu A, Komponent 2: Przygotowanie rozwiązań programowych oraz narzędzi diagnostycznych dotyczących uczniów zdolnych z syndromem nieadekwatnych osiągnięć, a także wsparcie w tym zakresie kadry szkół podstawowych i uczniów tych szkół oraz ich rodziców.

Wartość projektu: 139 304,00 zł

Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 118 408,40 zł

 

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

 

Kowalczyk Elżbieta

Fot.: UMWM