z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


XIX Zlot Papieski „Gorczańskie Spotkania z Janem Pawłem II” na Rzekach w Lubomierzu

11/06/2024, dodał: Monika Wojciaczyk czytano: 645 razy
9 czerwca 2024 roku w malowniczej miejscowości Lubomierz odbyło się już po raz XIX Gorczańskie Spotkanie z Janem Pawłem II, które jak co roku zgromadziło setki uczestników. Zlot Papieski na Rzekach jest wydarzeniem, które od lat przyciąga miłośników gór, tradycji i duchowości.

 

 

To czas wspólnej modlitwy, refleksji, ale również i integracji. W tym roku nie zabrakło również wspomnień o Świętym Janie Pawle II, którego postać jest inspiracją dla tego wydarzenia.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Gminę Mszana Dolna wraz z Parafią pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Lubomierzu, Sołectwem Lubomierz, Zagórzańskim Oddziałem Związku Podhalan, Ochotniczą Strażą Pożarną w Lubomierzu oraz szkołami podstawowymi nr 1 i 2 w Lubomierzu, przy udziale Gorczańskiego Parku Narodowego. Dzięki zaangażowaniu wszystkich, uczestnicy mogli cieszyć się przygotowanym programem uroczystości, która łączył w sobie elementy duchowe, kulturalne i rekreacyjne.

Pierwszym punktem niedzielnych obchodów była wizyta w Papieżówce, gdzie zebrane delegacje złożyły wiązanki oraz zapaliły znicze przy obelisku upamiętniającym pobyt Kardynała Karola Wojtyły w gorczańskim szałasie w latach 70-tych XX wieku. Wiązanki złożyli przedstawiciele Powiatu Limanowskiego, na czele ze Wicestarostą Ewą Filipiak i radnym Szczepanem Figurą, Burmistrz Miasta Mszana Dolna Agnieszka Orzeł wraz z Przewodniczącą Rady Miejskiej Agnieszką Sasal, Wójt Gminy Niedźwiedź Rafał Rusnak wraz z Wiceprzewodniczącą Rady Gminy Niedźwiedź Anną Ogielą, proboszcz Parafii św. Józefa Oblubieńca w Lubomierzu O. Marek Kustroń, przedstawiciele poszczególnych oddziałów Związku Podhalan w Polsce oraz szkół działających na terenie Gminy Mszana Dolna. Samorząd gminy reprezentował Wójt Gminy Mszana Dolna Mirosław Cichorz, Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Joanna Barnowska oraz radni gminy Jan Wojciarczyk i Józef Nieckula.

Następnie uczestnicy zebrali się przy starej kapliczce, znajdującej się na polanie „Na Ogrodach”, gdzie zostali powitani przez gospodarza uroczystości – wójta Mirosława Cichorza. W dalszej części wydarzenia, O. Marek Kustroń poprowadził Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Po wspólnej modlitwie, uczniowie i przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Św. Stanisława Kostki w Lubomierzu, wystąpili z programem artystycznym poświęconym Janowi Pawłowi II pt. „Wielkiemu Polakowi–św. Janowi Pawłowi II”.

Liturgię prowadził o. Marek Kustroń, proboszcz parafii Lubomierz wraz z ks. Stanisławem Kowalikiem, kapelanem Głównego Związku Podhalan w Polsce, o. Stanisławem Ziętkiem, ks. Janem Zającem oraz o. Ignacym Mrzygłódem. Słowo Boże wygłosił ks. Stanisław Kowalik. Oprawę muzyczną mszy świętej zapewnił Chór Parafialny „Jutrzenka” z Lubomierza, pod przewodnictwem Artura Majchrzaka, a także zespół „Smycki spod Kudłonia”, działający przy Związku Podhalan Oddział Górali Zagórzańskich w Lubomierzu, pod przewodnictwem Pani Magdaleny Pajdzik. Swoim występem wprowadził uczestników w wyjątkowy nastrój. Występ dzieci, pokazał pasję i zaangażowanie, które sprawiły, że ta uroczystość stała się niezapomnianym przeżyciem.

Na zakończenie na wszystkich czekał poczęstunek, przygotowany przez Związek Podhalan Oddział Górali Zagórzańskich oraz rodziców ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubomierzu, czas umilała kapela lubomierzańskiego oddziału Związku Podhalan.

Tegoroczne wydarzenie w Lubomierzu-Rzekach po raz kolejny udowodniło, że pamięć o Janie Pawle II jest wciąż żywa w sercach mieszkańców Podhala. Wspólne spotkania, modlitwa oraz kultywowanie tradycji sprawiają, że dziedzictwo papieża Polaka jest pielęgnowane i przekazywane kolejnym pokoleniom. Już teraz z niecierpliwością czekamy na przyszłoroczne, jubileuszowe XX spotkanie, które z pewnością będzie równie wyjątkowe.

 

Red. Renata Ogiela/Monika Wojciaczyk

Fot. Maciej Liberda