z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Kasina Wielka – Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów i Nauczycieli Szkół Prymasowskich

27/09/2012, dodał: Maciej Liberda czytano: 2356 razy

W dniach 14-16 września 2012 r. w Tokarni oraz w Kasinie Wielkiej odbyła się Ogólnopolska Konferencja dla Dyrektorów i Nauczycieli Szkół Prymasowskich pod hasłem:



„Nie byłoby na Stolicy Piotrowej Papieża Polaka (...),
gdyby nie było Twojej heroicznej wiary, Twojej heroicznej nadziei,
Twego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła...”


Jan Paweł II

 

Inicjatywa wspólnych kilkudniowych spotkań została podjęta przed kilkoma laty i od tego czasu konferencje odbywały się w Leżajsku, Komańczy, Chełmie i w Białymstoku.
W tym roku organizatorzy spotkania: Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół im. Kard. Stefana Wyszyńskiego, Gimnazjum im. Kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Tokarni i
Gimnazjum im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Kasinie Wielkiej – postanowili zaprosić „brać prymasowską” w Beskid Wyspowy, do Małopolski.
W konferencji uczestniczyło ponad 40 dyrektorów i nauczycieli z 12 szkół z Białegostoku, Chełma, Czerwiennego, Dybek, Gródka nad Dunajcem, Głogowa Małopolskiego, Leżajska, Lublina, Mircz, Opatowa (Wielkopolska), Strzyżowa k. Hrubieszowa, Warszawy.
Niektórzy musieli pokonać naprawdę niemałe odległości, by w piątkowy ranek znaleźć się w Tokarni.
Na konferencję przybyła też Pani Iwona Czarcińska, Wiceprezes i była Dyrektor Instytutu Prymasowskiego, przedstawicielka Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół im. Kard. Stefana Wyszyńskiego.
Spotkanie rozpoczęło się w szkole, gdzie przybyli zostali powitani przez gospodynie tegorocznej konferencji: Panią Ewę Kawończyk, Dyrektor Gimnazjum w Tokarni i Panią Janinę Ziemianin, Dyrektor Gimnazjum w Kasinie Wielkiej.
Oprócz przedstawicieli szkół prymasowskich na tę część konferencji licznie przybyli goście: Małopolski Kurator Oświaty P. Aleksander Palczewski, Wójt Gminy Tokarnia P. Władysław Piaściak, Wójt Gminy Mszana Dolna P. Bolesław Żaba, Starosta Myślenicki P. Józef Tomal, Senator RP P. Andrzej Pająk oraz przedstawiciele duchowieństwa, dyrektorzy szkół z terenu gminy Tokarnia i Mszana Dolna, a przede wszystkim liczne poczty sztandarowe szkół prymasowskich z Małopolski: Czerwienne, Jadowniki, Kryspinów, Palcza, Ryglice, Stadniki, Zakliczyn, Przesietnica, Białka, Gnojnik, Nowy Targ, Stróża, Sułkowice, Trzciana, Czchów, Limanowa, Krzczonów, Skomielna Czarna.
Goście, uczestnicy konferencji i poczty sztandarowe przemaszerowali w rytmie marszy granych przez orkiestry dęte z Tokarni i Skomielnej Czarnej-Bogdanówki do kościoła parafialnego, by uczestniczyć we Mszy Świętej , której przewodniczył ks. bp. Jan Szkodoń.
Oficjalna część konferencji(artystyczna i wykłady) miała miejsce w pięknej hali sportowej tokarskiego gimnazjum. Uroczystego otwarcia zjazdu dokonał Małopolski Kurator Oświaty P. Aleksander Palczewski. Wystąpienia gości przeplatane były artystycznymi występami zespołu „Koskowianie” z Bogdanówki, Orkiestry Straży Pożarnej w Tokarni, Góralskiej Orkiestry Dętej ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki.
W części wykładowej jako pierwsza zabrała głos P. Iwona Czarcińska, świadek życia Prymasa Tysiąclecia, która przedstawiła nam troskę o człowieka w nauczaniu Kard. Stefana Wyszyńskiego. Po odśpiewaniu hymnu „Soli Deo”, wykład na temat: „Troska o człowieka w nauczaniu Jana Pawła II” ,wygłosił ks. prof. dr hab. Roman Bogacz - prodziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Kolejnym punktem programu było wręczenie pamiątkowych statuetek honorowym gościom oraz osobom, które wniosły znaczący wkład w organizację konferencji.
Oficjalną część zakończyła wspólnie zaśpiewana „Barka” i wiązanka melodii góralskich w wykonaniu orkiestr dętych.
Po krótkim odpoczynku „brać prymasowska” udała się w masyw Zembalowej, by podążać ścieżkami Kalwarii Tokarskiej. Jest to zespół 14 rzeźb plenerowych, znajdujących się na północnych zboczach Urbaniej Góry. Rzeźby te powstały w latach 1982-2003 i są dziełem miejscowego artysty, Józefa Wrony. Ostatnim punktem dnia było zwiedzanie eko-muzeum w Bogdanówce, gdzie regionalista Andrzej Słonina przyjął nas bardzo gościnnie (była degustacja potraw regionalnych) w ponad 100 letniej stodole prezentując tradycje ludowe górali-kliszczaków.
W sobotę, 15 września, uczestnicy konferencji udali się do Krakowa, gdzie zwiedzili Sanktuarium bł. Jana Pawła II (jeszcze w budowie) oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Wielkim przeżyciem była modlitwa przy płycie z grobu Jana Pawła II. Z Krakowa pojechaliśmy do Kalwarii Zebrzydowskiej. Tam zwiedzaliśmy Sanktuarium Pasyjno-Maryjne i Klasztor oo. Bernardynów. Następnie udaliśmy się do Wadowic, by w Bazylice Narodzenia Pańskiego pomodlić się w miejscu, gdzie „wszystko się zaczęło”. Przysłowiową „wisienką na torcie” była wyprawa do Stryszawy, gdzie Kard. Stefan Wyszyński odpoczywał w latach 1960-67 na Siwcówce. Jest to chyba jedyny ślad Prymasa w Małopolsce. Dzień zakończył się wieczorem integracyjnym w towarzystwie zespołu góralskiego „Kliszczacy”.
Niedziela, 16 września, była ostatnim dniem konferencji. Zaraz po śniadaniu udaliśmy się do Kasiny Wielkiej pod Śnieżnicę, gdzie kolejką krzesełkową wyjechaliśmy do Młodzieżowego Ośrodka Rekolekcyjnego. Tam zostaliśmy serdecznie powitani przez dyrektora ośrodka, Ks. Jana Zająca. Tam też uczestniczyliśmy we mszy św. odprawionej w intencji beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, a także uczestników konferencji i ich uczniów. Oprawę liturgiczną Mszy Św. przygotowała schola „Cantate Deo” z Kasiny Wielkiej. Prosto ze Śnieżnicy udaliśmy się do Zespołu Placówek Oświatowych, gdzie nastąpiło podsumowanie konferencji, która jest potwierdzeniem słów zawartych w jej haśle przewodnim, a wypowiedzianych przez Ojca Świętego Jana Pawła II: „Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego Papieża-Polaka, który dziś pełen bojaźni Bożej, ale i pełen ufności rozpoczyna nowy pontyfikat, gdyby nie było Twojej wiary, nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej nadziei, Twego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła, gdyby nie było Jasnej Góry i tego całego okresu dziejów Kościoła w Ojczyźnie naszej, które związane są z Twoim biskupim i prymasowskim posługiwaniem”.
Chociaż pogoda nie bardzo nam dopisała (było trochę deszczu, chmury zazdrośnie ukrywały piękno naszych gór), wszyscy uczestnicy byli zauroczeni pięknem tych terenów i gościnnością mieszkańców.

 

Helena Wrzecionek
 

zdjęcia