z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


„Niech będzie przeklęty ten, kto wie o tym i będzie milczał”

18/04/2013, dodał: Maciej Liberda czytano: 2975 razy

Tekst odnaleziony na ścianie baraku sowieckiego gułagu

 

17 kwietnia 2013 r. w Mszanie Dolnej odbyły się uroczystości upamiętniające zbrodnię katyńską i tragedie smoleńską.

Były one kolejnym etapem działań w ramach projektu edukacyjnego „Ofiary zbrodni katyńskiej – mieszkańcy Mszany Dolnej i okolic”.
O godz. 10:30 w Sali MOK w Mszanie Dolnej Burmistrz Tadeusz Filipiak i Z-ca Wójta Tadeusz Klimek powitali przybyłych gości oraz nawiązali do tragicznych wydarzeń z 1940 r. Z kolei Zbigniew Jarosz omówił prowadzone z młodzieżą gimnazjalną działania edukacyjne w ramach w/w projektu.
Następnie na scenie pojawili się uczniowie z gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej i w montażu słowno -muzycznym przedstawili losy polskich żołnierzy wziętych do niewoli sowieckiej w 1939 r. Wzruszające w treści przedstawienie wywarło na widzach ogromne wrażenie. Gimnazjalistów przygotowała Pani Anna Jurkowska. Scenografię Pani Anna Mrózek-Kotarska efekty świetlne Pan Piotr Armatys.
Kolejnym etapem uroczystości była msza święta za pomordowanych na wschodzie w 1940 r. i ich rodziny oraz ofiary katastrofy smoleńskiej. Nabożeństwo w kościele p.w. św. Michała Archanioła odprawił Ksiądz Proboszcz Jerzy Raźny, koncelebrantami byli ksiądz Jan Zając i O. Piotr Głód. Wzięły w niej udział poczty sztandarowe i orkiestra OSP z Mszany Górnej.
Po mszy świętej uczestnicy obchodów przeszli w kolumnie marszowej do Parku Miejskiego im. Rodziny Krasińskich. Grupę otwierała orkiestra OSP w Mszanie Górnej z Kapelmistrzem Michałem Myszą , za nią pomaszerowały poczty sztandarowe na czele ze sztandarem Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie ( dowódca podkomisarz Krzysztof Dulewicz) , Komendy Powiatowej Policji w Limanowej, OSP w Mszanie Górnej, Urzędu Miasta Mszana Dolna, PSL-u, Zespołu Szkól im. KEN z Tymbarku, Hufca Gorczańskiego, gimnazjów i szkół podstawowych Gminy Mszana Dolna I Miasta Mszana Dolna.
Biorący udział w uroczystościach zebrali się przy obelisku, na którym umieszczono pamiątkowe tablice. Odegrany został hymn państwowy. Ksiądz Proboszcz Jerzy Raźny poświecił obelisk a delegacje poszczególnych gimnazjów i zaproszeni goście odsłonili tabliczki imienne ofiar zbrodni katyńskiej i uhonorowali ich sadząc „Dęby Pamięci”: Gimnazjum nr 1 w Mszanie Dolnej – kapitanowi Karolowi Reichowi Gimnazjum nr 1 w Kasinie Wielkiej - aspirantowi Policji Państwowej Franciszkowi Zięcinie Gimnazjum nr 2 w Kasince Małej - kapitanowi Franciszkowi Janowi Chmurze Gimnazjum nr 3 w Rabie Niżnej - kapitanowi Stanisławowi Cicheckiemu Pani Maria Świeża, córka śp. Józefa Jarosza z delegacją Gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej - podkomisarzowi Straży Granicznej Józefowi Jaroszowi Pani Stefania Kočnar, siostrzenica śp. Jana Jani z delegacją Gimnazjum nr 2 w Mszanie Dolnej – kapitanowi Janowi Jani. Tablicę poświęconą ofiarom katastrofy smoleńskiej odsłoniła Pani Zuzanna Kurtyka, żona śp. Janusza Kurtyki Prezesa IPN. Następnie glos zabrali: Pani Poseł Anna Paluch, Ksiądz Jan Zając, Pani Zuzanna Kurtyka, Panie Maria Dudzik i Maria Świeża nawiązując do tragicznych wydarzeń z przed lat.
Następnie Jacek Bulanda, uczeń kl. III Zespołu Szkól z Tymbarku, przy współudziale swoich kolegów i koleżanek z klas językowo-wojskowej i bezpieczeństwa publicznego odczytał Apel Poległych a wieńce i wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele: władz Powiatu Limanowskiego, Pani Poseł Anna Paluch, Gminy Mszana Dolna, Kola PiS z Rabki, Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, komendy Powiatowej Policji w Limanowej, Karpackiego Oddziału Straży Granicznej z Nowego Sącza, przedstawiciel biura senatorskiego Senatora PiS Stanisława Koguta.
Bieg sztafetowy gimnazjalistów był kolejnym punktem odchodów. Na starcie stanęły reprezentacje sześciu gminnych i miejskich gimnazjów. Najlepszymi okazali się uczniowie z Gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej biegnący w składzie: Klaudia Kołodziej, Paulina Walczak, Jan Krzysztof i Kamil Grzędziak. Uczestnicy „I Biegu Katyńskiego” nagrodzeni zostali pucharami i pamiątkowymi dyplomami.
Po zakończeniu zmagań sportowych uczestnicy uroczystości udali się na ciepły posiłek. Grochówka i żurek z kuchni polowej bardzo wszystkim smakował.
Organizatorzy obchodów 73 rocznicy zbrodni katyńskiej i 3 rocznicy katastrofy smoleńskiej składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy bezinteresownie pomogli w przygotowaniach uroczystości lub swoją obecnością uświetnili jej przebieg.


Zbigniew Jarosz

 

 

zdjęcia gorce24.pl