z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21/02/2014, dodał: Administrator czytano: 2039 razy
„Język polski ciągle ewoluuje. Jednak moim zdaniem nie zawsze są to zmiany na lepsze. Dziś dużym zagrożeniem dla polszczyzny jest skłonność do nieużywania charakterystycznych polskich liter. Im częściej będziemy pisać na przykład esemesy bez znaków diakrytycznych, tym większe prawdopodobieństwo, że „ąści” szybko z naszego języka znikną. Tego bym niezwykle żałował, to byłoby naprawdę duże zubożenie. Uważam, że język polski jest ą-ę i tak powinno zostać. Używajmy polskich znaków za każdym razem, gdy wysyłamy SMS lub e-mail"


Jerzy Bralczyk

 

Zdaniem naukowców, połowie języków, którymi mówi się na świecie - a jest ich 6-7 tysięcy - grozi wyginięcie. Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, ustanowiony przez UNESCO dla upamiętnienia wydarzeń w Bangladeszu w 1952 roku. Zginęło wówczas 5 studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego. Pierwsze obchody Dnia Języka Ojczystego w Polsce zorganizowano 9 lat temu.
Językoznawcy szacują, że w historii ludzkości istniało około 13 tysięcy języków. Jednak wraz z upływem wieków niektóre z nich zaniknęły. Obecnie na świecie używa się około 6-7 tysięcy języków. Dokładne ustalenie ich liczby utrudnia brak zgody wśród językoznawców co do klasyfikacji niektórych etnolektów jako odrębnych języków bądź dialektów. Przeważająca część języków świata pozostaje w formie bezpiśmiennej.
Według Wikipedii najwięcej ludzi - ponad półtora miliarda - posługuje się językiem angielskim. Natomiast według danych UNESCO z 2008 roku, najwięcej osób - miliard 170 milionów - używa na co dzień języka chińskiego, a angielski zajmuje drugie miejsce - z liczbą użytkowników miliard 135 milionów.

Połowa z funkcjonujących języków jest tak rzadko używana, że mogą one zniknąć w ciągu kilku następnych pokoleń. Do najbardziej zagrożonych należą języki Aborygenów oraz języki afrykańskie, a także dialekty indiańskie i niektóre języki plemion z Indii. Obchody Dnia Języka Ojczystego są okazją, by zwrócić uwagę na konieczność ochrony dziedzictwa językowego. Szacuje się, że polski jest językiem ojczystym około 45 milionów ludzi. W różnym stopniu zna go około 50 milionów ludzi na świecie.

Najstarsze znane zdanie zapisane w języku polskim znalazło się w "Księdze Henrykowskiej", stworzonej w opactwie cystersów w Henrykowie około 1270 roku, przez jej opata Piotra. Brzmiało " Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj, czyli "Daj, niech ja pomielę, a ty odpoczywaj".

(mj) www.wp.pl