z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Komunikat o zwalczaniu szarej pleśni na truskawkach

07/05/2010, dodał: Maciej Liberda czytano: 1449 razy

W lata z dużą ilością opadów i wysoką wilgotnością powietrza duże straty w plonach może powodować szara pleśń. Objawy choroby w postaci gnilnych plam, zgorzeli i zamierania mogą wystąpić już na pąkach, kwiatach ale najczęściej na owocach, które w warunkach wysokiej wilgotności pokrywają się szarym pylącym nalotem trzonków i zarodników konidialnych grzyba.

Aby zabezpieczyć owoce truskawki przed szarą pleśnią należy wykonać 3-4 opryskiwania zapobiegawcze w następujących terminach: pierwsze na początku kwitnienia, kolejne co 5- 7 dni w zależności od warunków pogodowych i tempa kwitnienia do końca kwitnienia.

 

Zgodnie z ustawą o ochronie roślin:
• Zabiegi środkami ochrony roślin wykonuje się z uwzględnieniem stosowania w pierwszej kolejności metod biologicznych, agrotechnicznych, hodowlanych lub integrowanej ochrony roślin.
• Można stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu oraz zgodnie z etykietą-instrukcją stosowania, ściśle z podanymi w niej zaleceniami, oraz w taki sposób, aby nie dopuścić do zagrożenia zdrowia człowieka, zwierząt lub środowiska.
• Środki ochrony roślin stosuje się sprzętem sprawnym technicznie
• Zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin w produkcji rolnej i leśnictwie mogą być wykonywane przez osoby, które ukończyły szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin i posiadają aktualne zaświadczenie o ukończeniu tego szkolenia.
• Posiadacze gruntów, na których prowadzone są zabiegi ochrony roślin, są obowiązani do prowadzenia ewidencji tych zabiegów i przechowywania jej co najmniej przez okres 2 lat od dnia wykonywania zabiegu ochrony roślin.

 


UWAGA:
Informacje o środkach ochrony roślin dopuszczonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
do obrotu i stosowania w Polsce są dostępne pod adresem:
http://www.minrol.gov.pl > Informacje branżowe > Produkcja roślinna > Ochrona roślin

 

Kierownik Oddziału
Krzysztof Kozak