Mapa strony Webmaster Kontakt

Menu:

Internetowe centrum edukacyjno-oświatowe w Lubomierzu:

Pogoda na jutro:




Kościół Parafialny * Papieżówka * Kapliczki Zagórzańskie chaupy i zagrody

Papieżówka - to drewniany szałasik usytuowany w dolinie potoku Kamienica na terenie GPN, w odległości ok. 2 km od przystanku PKS Lubomierz - Przysłop (czas dojścia ok. 1 h).

Szałas postawiono przed laty, tuż nad brzegiem Kamienickiego Potoku, na skraju polany, która służyła jako plac składowy ściąganego z gór drewna. Skromny, drewniany budyneczek pomyślany był jako schron dla robotników leśnych. Dawniej wyglądał nieco inaczej. Okien nie zamykano okiennicami, drzwi nie strzegły solidne kłódki i dach podobno był inny. Wewnątrz warunki iście spartańskie: stół z surowych desek, prycza wymoszczona gałęziami i żeliwny piecyk.

W szałasiku tym w sierpniu 1976 r. ówczesny metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła przez ok. 2 tygodnie przebywał, przygotowując się na pracę Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Stanach Zjednoczonych. O wyborze miejsca zdecydowała zapewnie panująca tutaj cisza i otaczająca to miejsce przyroda, a także znajomość Gorców z wcześniejszych wędrówek. Karol Wojtyła przyjeżdżał tutaj wielokrotnie jako ksiądz, biskup i wreszcie kardynał. Do końca pobytu niezwykłego gościa nikt z robotników pracujących w lesie oraz mieszkańców Rzek nie zorientował się kim jest tajemnicza osoba mieszkająca samotnie w tak spartańskich warunkach. Starali się nie przeszkadzać Przybyszowi w jego zajęciach. Robili swoje, nie żałując przy tej robocie słów jędrnych i dosadnych, które traktowano tu jako zwyczajowe porzekadło. Zdziwiło ich więc nieco, gdy któregoś dnia Gość wyraził swą dezaprobatę dla takiego języka. Jak pisze Urszula Własiuk "...odtąd zaczęto snuć domysły kim jest ów wrażliwy jegomość. Sprawa wyszła dopiero wówczas na jaw, gdy po wąskiej drodze w dolinie Kamienicy przyjechała elegancka, czarna limuzyna z siedziby arcybiskupów krakowskich" - po... kardynała Wojtyłę. On to bowiem incognito zaszył się na dwa tygodnie w leśnym zakątku.

Karol Wojtyła był niezwykłym mieszkańcem owego szałasu, modlitwa i skupienie nie przeszkodziły mu w fizycznej pracy również wtedy, a dowodem tego jest kamienny bruk przed wejściem który ułożył własnoręcznie wynosząc wielkie głazy z pobliskiego potoku.

Od roku 1978, kiedy kardynał Karol Wojtyła został wybrany Papieżem miejsce to nazwano “Papieżówką”. Kiedyś skromny szałas drwali, dzisiaj miejsce szczególnej pamięci o Janie Pawle II. Nie ma tu bowiem ani granitowego cokołu ani spiżowego pomnika. Jest za to miejsce spotkania człowieka z Bogiem. Ślad na drodze. Bruk wrastający w ziemię. Ten sam las. Ten sam potok. Ślady, których wartość i urok polegają na ich ulotności.

Obok budynku umieszczona została tablica pamiątkowa z wyrytymi słowami Jana Pawła II “Pilnujcie mi tych szlaków”.

Na pamiątkę pobytu Jana Pawła II w Gorcach i Beskidzie Wyspowym został wytyczony Szlak Papieski. Są to zazwyczaj trasy 1,2 i 3 dniowe, którymi kiedyś wędrował Karol Wojtyła. Od 2005r. na Polanie Trusiówka w Dolinie Kaminickiego Potoku rokrocznie odbywa się uroczyste zakończenie Zlotu Szlakami Papieskimi w Gorcach i Beskidzie Wyspowym, organizowany przez samorządy gmin: Mszana Dolna, Niedźwiedź, Kamienica wraz z Fundacją Szlaki Papieskie, Sołectwem Lubomierz oraz GPN.

Miejsca szczególne w Gorcach związane z osobą Jana Pawła II.
Innymi ciekawymi miejscami wartymi odwiedzenia, związanymi z osobą Jana Pawła II jest Kaplica Matki Boskiej Królowej Gorców (nazywana również Kaplicą Papieską, Pasterską lub Partzancką) na Polanie Rusnakowej położona w Gorcach na grzbiecie odchodzącym od Turbacza w południowo-zachodnim kierunku. Wybudowano ją w 1979 z okazji pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny, z inicjatywy Czesława Pajerskiego – właściciela polany i honorowego kustosza Muzeum Podhalańskiego w Nowym Targu. Wykonana z drewna Kaplica Papieska ma konstrukcję zrębową. Zbudowana jest na planie krzyża Virtuti Militari, belkowanie drzwi ma kształt orła, a zamykający je łańcuch symbolizuje Polskę w niewoli. Korona umieszczona powyżej głowy orła jest stylizowana na łódź, jest w niej portret Jana Pawła II i napis: „Pasterzowi pasterze”. Od maja do odbywają się tutaj msze święte, w których licznie biorą udział turyści, grupy oazowe, harcerze, myśliwi, a także mieszkańcy okolicznych miejscowości. Blisko mają tylko mieszkający w schronisku PTTK na Turbaczu, wszyscy pozostali odbyć muszą w tym celu wielogodzinną wycieczkę i wspiąć się niemal pod szczyt Turbacza. Najbardziej uroczysta msza św. odbywa się w drugą niedzielę sierpnia, jest to Święto Ludzi Gór organizowane przez Związek Podhalan. Podczas obchodów tego święta wielokrotnie kazania wygłaszał ksiądz Józef Tischner.

Szałas - ołtarz na Hali Turbacz - jest to polowy ołtarz z pamiątkową tablicą , stylizowany na wzór wejścia do szałasu znajduje się na środku polany. Ustawiono go tutaj w 2003 r. na miejscu dawnego szałasu pasterskiego, w którym Karol Wojtyła 17 września 1953 r . odprawił mszę św. dla gorczańskich pasterzy oraz turystów. Msza ta była szczególna, ponieważ odprawiana poza świątynią i twarzą do wiernych, a było to na 10 lat przed Soborem Watykańskim II, który zreformował sprawowanie liturgii mszy świętej twarzą do wiernych i w ich ojczystym języku, a nie jak dotychczas po łacinie.

Bibliografia:
1. S .Stopa „Kurkowe opowieści”- wyd. 2004
2. o. Z. Gogola „Dzieje parafii i miejscowości Lubomierz” wd. Kraków 1998r.
3. „Przewodnik Gorce dla prawdziwego turysty ” –wyd. Rewasz 2004
4. J. Bogacz „Almanach Ziemi Limanowskiej” Nr 20- wiosna 2005
5. U. Własiuk „Ja tam u Was byłem – pilnujcie mi tych szlaków”
6. „Dawne Rzeki” – M.Wit

Lubomierz 2008 Karol Buła® mr.rezo@wp.pl