Mapa strony Webmaster Kontakt

Menu:

Internetowe centrum edukacyjno-oświatowe w Lubomierzu:

Pogoda na jutro:
Gorce * Beskid Wyspowy * Świat roślin i zwierząt Szlaki turystyczne

Beskid Wyspowy
Jak pisze w swoim przewodniku A. Matuszczyk „Niewiele jest grup górskich, w których z pogórskiego krajobrazu oraz szerokich, rozłożystych dolin wyrastają strome „wyspy” gór, oddzielonych niskimi i rozległymi przełęczami. Tak właśnie wygląda Beskid Wyspowy, który dzięki swemu nietypowemu ukształtowaniu zasłużył na wyodrębnienie”.

Najwyższe kulminacje Beskidu Wyspowego to: Mogielica (1170m), Ćwilin (1072m), Jasień (1062m), Modyń (1029m), Luboń Wielki (1022m), Śnieżnica (1006m), Szczebel (976m), Lubogoszcz (968m), Łopień (951m). Rzeki Mszanka oraz Kamienica Gorczańska wyznaczają granicę Beskidu Wyspowego z Gorcami. Mszanka wpadająca do Raby nieco poniżej Mszany Dolnej, ma źródła na stokach Jasienia oraz Gorczańskiej Jaworzynki (1016m).

Niezwykłego uroku dodają Beskidowi Wyspowemu przełęcze, w większości dostępne komunikacyjnie (można tam dotrzeć piechotą, samochodem lub autobusem). Najbardziej znane i uczęszczane to przełęcz Gruszowie (660m) nieopodal Mszany Dolnej, przełęcz między Cichoniem i Ostrą (800m) przy drodze z Kamienicy do Limanowej, przełęcz Przysłop nad Lubomierzem, Przełęcz Słopnicka nad wsią Słopnice, Przełęcz Rydza – Śmigłego między Łopieniem i Mogielicą.

Ukształtowanie terenu Beskidu Wyspowego wynika z jego budowy geologicznej. Grzbiety górskie zbudowane są z gruboławicowego piaskowca magurskiego odpornego na wietrzenie, w dolinach zalegają podatne na niszczenie warstwy piaskowcowo - łupkowe, margle oraz łupki ilaste. W Beskidzie Wyspowym tak jak w innych grupach Beskidów, występuje piętrowość klimatu, a więc obniżanie się temperatury i opóźniona wegetacja roślin na północnych stokach. Ale zdarza się też tzw. inwersja termiczna. W dolinach gromadzi się wówczas chłodne powietrze tworzące „morze mgieł”, z którego wyłaniają się jedynie wierzchołki górskie.

Jasień słynie ze znakomitej panoramy. Z polany Skalne otwiera się widok na Beskid Sądecki, Małe Pieniny, pasmo Lubania oraz Beskid Niski, w dali Tatry Wysokie. W dole polany Skalne szałas w dobrym stanie i źródełko.Lubomierz 2008 Karol Buła® mr.rezo@wp.pl